fbpx Skip to main content

C zy czytając filmowe napisy końcowe, zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego przy produkcji filmowej pracuje tyle osób? Co oni właście robią, za co są odpowiedzialni i jaka jest ich rola na planie filmowym? Często przy produkcji filmowej pracuje cała rzesza specjalistów, a każda osoba obecna na planie filmowym odgrywa bardzo ważną rolę.

Co ci wszyscy ludzie właście robią, za co są odpowiedzialni i jaka jest ich rola na planie filmowym?

Producent

ang. Producer

Jest odpowiedzialny za cały cykl produkcji filmowej i telewizyjnej. Nadzoruje prace nad scenariuszem, organizuje finansowanie oraz zarządza zespołem produkującym film. Koordynuje proces powstawania filmu lub programu telewizyjnego. Jego głównym zadaniem jest dopilnowanie, żeby wszyscy ludzie pracujący przy danym projekcie wywiązali się z terminów i zmieścili w budżecie. Bez producenta trudno byłoby zrobić film.

Reżyser

ang. Director

Reżyser ma kontrolę nad większością aspektów powstawania filmu czy programu telewizyjnego. Nadaje ostateczny sens historii opisanej w scenariuszu. Odpowiada za pracę z aktorami, decyduje o tym gdzie mają stać oraz jakie wykonywać ruchy. Pomaga aktorom zrozumieć grane przez nich postaci i wznieść się na wyżyny swoich aktorskich możliwości. Reżyser pracuje w centrum każdego projektu filmowego, współpracując z wieloma artystami i technikami.

Scenarzysta

ang. Screenwriter

Dialog w filmie może wydawać się dla widza czymś zupełnie naturalnym, jednakże każde słowo wypowiedziane przez aktora jest starannie przemyślane przez scenarzystę. Jednak rola scenarzysty nie ogranicza się jedynie do zapewnienia bohaterom słów do wypowiedzenia. Scenarzysta kształtuje również sekwencje wydarzeń w filmie, tak aby sceny płynnie przechodziły między sobą, zazębiały się i tworzyły logiczną i interesującą opowieść. Rola scenarzysty jest niezwykle ważna, bowiem bez scenariusza nie powstanie film.

Operator filmowy

ang. Director of Photography lub DP

(operator zdjęć, kierownik zdjęć, reżyser obrazu, autor zdjęć, operator obrazu). Jest odpowiedzialny za wizualne aspekty filmu. Kiedy reżyser chce wykreować określoną wizualną atmosferę, operator może osiągnąć pożądany efekt wizualny poprzez dobór odpowiedniego oświetlenia, kamer oraz obiektywów. Operator w odpowiedni sposób posługuje się również ruchem kamery oraz doborem kadrów.

Montażysta

ang. Editor

Krótko po rozpoczęciu zdjęć, montażysta rozpoczyna proces organizacji materiału filmowego. Układa poszczególne ujęcia w sekwencje, synchronizuje kamery oraz dźwięk. Ujęcia wybrane przez montażystę mają ogromny wpływ na finalny odbiór całego filmu. Montażysta na ogół sciśle współpracuje z reżyserem.

Scenograf

ang. Production Designer

Zanim ruszą kamery, scenograf jest pierwszą osobą która przekłada scenariusz na język obrazu. Ściśle współpracuje z reżyserem i producentem, pracując nad oprawą plastyczną filmu. Dokonuje wyboru lokacji filmowych. Opracowuje projekty plastyczne scenografii. Często wraz z reżyserem nadzoruje proces powstawania storyboardu. 

Kostiumograf

ang. Costume Designer

Kostiumy w filmie odgrywają ogromną rolę. Urealniają czas i miejsce akcji, mogą uwydatnić specyficzny charakter bohatera, który jest w nie ubrany. Pokazać status społeczny, stosunek bohatera do świata i samego siebie.

Technik obrazu cyfrowego

eng. DIT digital imaging technician 

Odgrywa niezwykle ważną rolę na planie filmowym.  Jest odpowiedzialny za kopiowanie danych z kart kamery na dyski twarde. Technicy zazwyczaj mają opracowany system zrzutu materiałów z kamery, tworzą przynajmniej dwie kopie zapasowe materiału filmowego. Często posługują się programami takimi jak SHOTPUT PRO, którego zadaniem jest sprawdzenie sum kontrolnych plików i dopilnowanie aby pliki nie były uszkodzone. 

Marcin Jaroszewicz

Author Marcin Jaroszewicz

More posts by Marcin Jaroszewicz

Leave a Reply